لنز نیکون

یکی دیگر از محصولات مهم کمپانی نیکون غیر از دوربین عکاسی ان لنز دوربین نیکون است که این لنز ها معمولا با نام های نیکور به بازار عرضه شد اند و نیم دیگری از سهم تولیدات نیکون را تشکیل می دهد. در بازار های بین الملل لنز نیکون جزو بهترین و برترین لنز ها محسوب می شود. و دارای کیفیت اپتیکی فوق العاده ای است این لنز ها هر ساله به فن اوری جدید و پیشرفته ای مجهز می شوند.

این لنز ها حتی در بروز شدن انها تعداد المنت های عدسی ان در دوربین عکاسی بیشتر می شود. همچنین سیستم اتوفوکوس سریع تر و دقیق تر می گردد و نویز و فلز و این دست مشکلات نوری کمتر می شود. شرکت بزرگ نیکون نیز همانند رقیب های خود لنز های زوم و پرایم را تولید می کند و در میان لنز های زوم شرکت نیکون لنز ۷۰-۲۴ و ۲۰۰-۷۰ از دیگر لنز ها پرکاربردتر و کارایی بهتری دارد

لنز های پرایم نیکون

یکی از لنز های پرایم که نسخه ی جدید ان لنز ۵۰میلیمتری با دیافراگم ۱٫۸ نیکون از لنز های سرامد فروش و استفاده در میان عکاسان است. این لنز به دلیل کیفیت فوق العاده ای که دارد و دیافراگم باز و سرعت بی نظیری که دارد در کنار قیمت خوب و مناسبش نسبت به رقیب خود توانسته ان را از پیش رو بردارد.

برای عکس برداری های پرتره ما به شما لنز ۵۰نیکون را پیشنهاد می دهیم. سیستم های جدید نیکون بر روی لنز ها و اضافه کردن لایه های جدید به لنز موجب می شود تا این لنز ها در تقسیم سوژه ها از پس زمینه بسیار با کیفیت عمل کنند.

و همینطور بهره گیری از موتور فوکوس بی صدا در این لنزها برای کار با دوربین و فیلم برداران خیلی راحت تر و دلپذیر تر انجام می شود.

در لنزهای با کیفیت  دوربین عکاسی نیکون از یک نوع فن آوری هوشمند  به نام aspherical بر روی یکی از المنت ها استفاده می کند که باعث می شود اثر انحرافات اپتیکی مثل پدیده کما که باعث فوکوس نامناسب می شود و یا خطاهای رنگی که در اثر این انحرافات شکل می گیرد خنثی شود و از بین برود  در نتیجه این لنز به کیفیت تصویر بسیار خوبی برسد.

البته استفاده از یک فن آوری خاص شرکت نیکون به نام SIC موجب شده است که بهره وری عبور نور از عدسی بیشتر شود و همینطور رنگ ها به شکل بهتری از عدسی گذر کنند.

اما اگر با لنزهای نیکون سر و کار داشته باشید تا به حال به علائمی که بر روی لنز درج شده برخورد کرده اید. خیلی از این علائم شاید برایتان شناخته شده نباشند اما هر کدام از آن ها نشان دهنده یک ویژگی آن لنز هستند که عکاس باید از آن ها آگاهی داشته باشد تا بتواند لنز مورد نیاز خود را به خوبی تشخیص دهد.

لنز زوم استاندارد

لنز زوم شما همان لنز کیتی که با دوربین DSLR و یا دوربین بدونن اینه به شما ارائه شده در اصل یک لنز زوم استاندارد است. شما از این دوربین ها ممکن در عکاسی های روزمره یتان استفاده کنید

شما باید بدانید که انها در محدوده بزرگنمایی حداکثر دیافراگم و کیفیت کلی محدودیت هایی دارند و ممکن است به دنبال بروز کردن و مجهز کردن دوربین خود باشید. بیشتر لنزهایی که در مارکت هستند زوم استاندارد سریعتری دارند و باز بودن دریچه دیافراگم آن به مقدار f/2.8 است که به طور بی نظیری در هر محیطی با نور بسیار کم می‌تواند سرعت شاتر بالایی داشته باشد.

بنابر این اگر شما دوربین DX نیکون تهیه کردید ، ویژگی این را دارید که از لنز زوم استاندارد DX استفاده کنید ولی اگر از لنز زوم استاندارد FX با فریم کامل به روی دوربین DX استفاده کنید، فاصله‌ی کانونی موثر بسیار طولانی خواهد بود و شما از زاویه دید کافی برخوردار نخواهید شد.

چه لنزی مناسب دوربین نیکون است؟

دوربین‌های عکاسی DSLR نیکون خود را با لنز نیکون پیشرفته ‌تر کنید و مثل  یک عکاس حرفه‌ایی عکس بگیرید. لنزهای موجود در این فهرست در حال حاضر بهترین لنزهایی هستند که این امکان را به شما می دهند تا به راحتی اقدام به خرید آنها کنید.

ولی باید یادآوری کرد که همه آنها توسط شرکت نیکون ساخته و طراحی نشده است، البته سازندگان ثالث دیگری در تولید و ساخت لنز مانند سیگما و تامرون، دخیل بوده‌اند و  توانستند برخی از لنزهای خود را برای قرار دادن در دوربین DSLR نیکون طراحی کنند.

تعاریف لنز نیکون

فاصله کانونی:

فاصله ی کانونی با میلی متر بیان میشود. زاویه دید و بزرگنمایی را تعیین میکند. فاصله کانونی کوچکتر نشانگر زاویه دید گسترده ای است ، در حالی که اعداد بزرگتر زاویه دید باریکی را نشان می دهند که معمولاً به آن ها عنوان لنز تله فوتو داده می شود.

دیافراگم: f / stop  های کوچکتر نشانگر باز شدن بیشتر دیافراگم است و موجب می شود نور بیشتری به دوربین عکاسی برسد.

فرمت لنز نیکون :

لنزهای فرمت FX

این لنز ها معمولا برای دوربین های فول فریم مناسب هستند. دایره تصویر لنز  FX  بیشتر از تصویر مورد نیاز دوربین DX  است پس از این لنز های برای دوربین های DX  هم میتوان استفاده کرد.

برخی از انواع لنزها را می توان در هر دو دوربین DX و FX (تله فوتو ، لنزهای ماکرو ، لنزهای پرتره) استفاده کرد زیرا زاویه دید بسیار مهم نیست. ولی در موارد دیگر (لنزهای واید و زوم) باید لنزهایی تهیه کنید که به طور خاص برای اندازه آن حسگر طراحی شده باشد.