انواع لنز

خرید فیلتر عکاسی

فیلتر‌ عکاسی موجب به حداقل رساندن درخشش و بازتاب شده و با تقویت رنگ‌ها موجب کاهش ورود نور به لنز و موارد دیگر می‌شوند. هر فیلتر لنز یک هدف معینی ارائه می‌دهد، زیرا هرکدام از آن‌ها برای ایجاد یک اثر متفاوت و خاصی ساخته شده اند و می‌توانند به تقویت ظاهر نهایی تصویر کمک کنند.

در حال حاضر عکاسان به دلایل زیادی از قطعات کوچک شیشه استفاده می‌کنند، اما واضح ترین دلیل برای آن‌ها مدیریت شرایط روشنایی هنگام عکسبرداری است.

فیلتر‌های دوربین عکاسی در رنگ‌های مختلف

در بازار امروز فیلتر های مختلفی وجود دارند که این فیلتر‌ها از نظر نوع نصب و قرار گرفتن بر روی دوربین، به مدل‌های زیر تقسیم می‌شوند.

 

۱٫ فیلترهای پیچی

این مدل از فیلتر با نام فیلتر عدسی نیز نامیده می‌شود. این نوع فیلتر‌ها مستقیما روی لنز جلویی نصب و پیچ می‌شوند. فیلتر دوربین عکاسی پیچی مدل‌های مختلفی دارد که یکی از رایج‌ترین آن‌ها فیلتر‌های پولارایزر، فیلتر‌های ND و فیلتر‌های رنگی می باشند. این فیلتر‌ها معمولا از نظر قطر یا ضخامت متفاوت هستند و ضخیم‌ترین آن‌ها ممکن است باعث ایجاد رنگ آمیزی در تصاویر شما شود.

۲٫ فیلتر‌های کشویی

این نوع فیلتر ها که به فیلتر‌های کشویی معروف هستند در درجه اول با لنز‌های تله فوتو مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا این لنز‌ها اکثر مواقع دارای بخش جلویی بزرگتری هستند و همیشه نمی‌توان آن‌ها را با یک فیلتر پیچی استاندارد استفاده کرد. همانگونه که از نام این فیلتر‌ها پیداست، یک فیلتر کشویی در یک محفظه کوچک و تخصصی در نزدیکی قسمت عقب لنز نصب می‌شود.

۳٫ فیلتر‌های مربع

این مدل فیلترها معمولا با یک نگهدارنده فیلتر که به جلوی لنز وصل میباشد، استفاده می‌شوند. برای اینکه بتوانید از یک یا چند فیلتر در سایز های مختلف استفاده کنید، فقط باید آداپتور‌هایی را برای نگهدارنده فیلتر لنز خود تهیه کنید. این نوع فیلتر از محبوبیت زیادی برای عکاسی چشم انداز برخور می باشند.

۴٫ فیلتر‌های مستطیلی

یه مورد دیگ از گزینه‌های لذت بخش عکاسان ، فیلتر‌های شبیه به مستطیل که با یک نگهدارنده فیلتر نصب می‌شوند. استفاده از فیلتر مستطیل، فضای بیشتری را به عکاس می‌دهد تا بدون اینکه خطرات زیادی برای خود ایجاد کند، در اطراف سوژه راه برود. اندازه محبوب‌ترین این مدل فیلتر دوربین عکاسی ۶ ۴ ۴ است، اما فیلتر‌های کوچکتر و بزرگتری نیز در بازار موجود است.

 

انواع-فیلتر-لنز

۵٫ فیلتر‌های دوربین عکاسی در رنگ‌های تیره مختلف به همراه کیف نگهدارنده و تبدیل ها

فیلتر دوربین‌های DSLR چه کاربردهایی دارند؟

از لنز‌های شما محافظت می‌کنند

ارزن ترین و اقتصادی ترین نوع فیلتر‌های لنز آنهایی هستند که شفاف هستند و به سادگی برای محافظت از آن‌ها استفاده می‌شود.

این موارد برای محافظت از عنصر جلویی لنز در مواقع عکاسی معمولی بسیار عالی است، زیرا شیشه شفاف به هیچ وجه روی تصاویر شما تاثیر نمی‌گذارد. فیلتر‌های لنز محافظ احتمال خراش، ترک و جمع شدن گرد و غبار روی سطح لنز‌های شما را از بین می‌برند.

آن‌ها می‌توانند رنگ‌ها را اصلاح یا تقویت کنند

انواع خاصی از مدل‌های مختلف فیلتر دوربین عکاسی وجود دارد که می‌توانند باعث تغییر یا تقویت رنگ در تصاویر شما شوند. برخی از این فیلتر ها توانایی اصلاح دمای رنگ صحنه را دارند، در حالی که برخی دیگر از این فیلتر ها می‌توانند رنگ و کنتراست را برای تصویری پر جنب و جوش‌تر تقویت کنند.

استفاده از فیلتر دوربین عکاسی، چه تأثیری روی تصاویر دارد؟

اصلاح و یا تقویت رنگ تصاویر : همانگونه که اشاره شده است، مهم ترین تاثیر فیلتر دوربین عکاسی بر روی عکس ها ایجاد تغییر در رنگ های تصاویر است.تغییرات بر اساس فیلتر نصب شده صورت می‌گیرد و قابل کنترل است.

زمان خرید فیلتر لنز به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

  1. نوع محافظت فیلتر.
  2. نوع جلوه‌ای که فیلتر به تصویر اضافه می‌کند.
  3. نحوه نصب فیلتر بر روی دوربین.