شرکت نیکون

شرکت نیکون بیش از ۸۰ سال قبل در توکیو ژاپن تاسیس، و رفته رفته به یکی از بزرگترین کمپانی های تولید دوربین و لنزهای اپتیک در جهان تبدیل شد. این شرکت در ابتدا لابراتواری برای تحقیق و توسعه این محصولات بود و اولین بار کار خود را در سال ۱۹۱۷ و با ادغام سه شرکت فعال در زمینه اپتیک شروع کرد. دفتر مرکزی نیکون در توکیو ژاپن واقع شده، جایی که نقش مهمی را در توسعه و پیشرفت طراحی و تولید ملزومات عکاسی از جمله موتورهای التراسونیک، نورسنجی سه بعدی، مدارهای پر سرعت و پردازنده های قدرتمند اتوفوکوس داشته است.

عدسی های اپتیک برای دوربین های عکاسی، دوربین های دوچشمی، میکروسکوپ و لوازم آزمایشگاهی اولین محصولات تولید شده توسط شرکت نیکون بود. این شرکت به عنوان پرفروش ترین کمپانی تولید کننده دوربین و لنز درجهان بوده و در ۱۵ سال اخیر به تولید دستگاه های تصحیح عیوب انعکاسی چشم همچون لیزیک نیز پرداخته است. کمپانی نیکون توانسته ۲۸ سال متوالی به عنوان برترین برند تولید کننده لنز و دوربین جهان از فستیوال عکاسی DIWA معرفی شود.

دوربین های سری اف نیکون اولین بار در سال ۱۹۵۰ تولید شد و توانست به محبویت بسیاری در جهان دست یابد. این دوربین تک لنزی بازتابی نه تنها در میان عکاسان حرفه ای جایگاه ویژه ای داشت بلکه در برنامه های فضایی ایالات متحده آمریکا نیز بکار گرفته شد.

همان طور که اشاره کرده کردیم، نیکون نقش مهمی را در پیشرفت و ارتقاء دوربین های عکاسی داشته است. تکنولوژی سیستم مجزا (لنز و بدنه قابل تعویض)،کنترل الکترونیکی شاتر نمایاب و بسیاری از نوآوری های دیگر از دستاوردهای کمپانی نیکون است. یکی از مهم ترین این ابتکاها را می توان تولید دوربین های سری EOS دانست که بر پایه سیستم لنزهای فوکوس اتوماتیک کار می کردند.

نیکون اولین دوربین دیجیتال خود را با ساخت دوربین های تک لنزی دیجیتال (DSLR) برای شاتل های فضایی ناسا شروع کرد. اما اولین دوربین دیجیتالی که نیکون به بازارهای جهانی عرضه کرد D1 نام داشت.

این دوربین توانست با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه سریعا جایگاه ویژه ای را در میان عکاسان خبری و ورزشی بدست آورد. پس از آن نیکون به سمت تولید دوربین های Full frame رفت و در اواخر سال ۲۰۰۷ دوربین نیکون D3 را به بازار عرضه کرد که به همراه یک سنسور ۳۵ میلیمتری تولید شده بود. این دوربین نقطه عطفی در رقابت با کمپانی کانن بود که در آن سال ها بزرگترین سهم را از بازار دوربین جهان در اختیار داشت.

پس از آن نیکون سریعا دوربین های D700 و D90 خود را روانه بازار کرد که سرعت بالا و کارایی بسیار خوبی در نور پایین داشتند. بعلاوه مدل دی ۹۰ این شرکت فصل تازه ای را در دنیای دوربین های عکاسی باز کرد و به عنوان اولین دوربین دیجیتال تک لنزی بازتابی که توانایی فیلم برداری داشت معرفی شد.

شرکت نیکون