زاویه باز و کلوزآپ در فیلمبرداری

امروز نمایندگی رسمی نیکون  قصد دارد از آموزش های مقدماتی فیلمبرداری مبحثی را به شما کاربران عزیز آموزش دهد. مبحث امروز اینه که ما در دوربین‌های عکاسی نیکون به مبحث زاویه باز و کلوزآپ در فیلمبرداری بپردازیم.

این که شما دوربین عکاسی خودتان را در یک برنامه در مراسمی تنظیم کنید و بعد از آن دکمه ضبط را فشار بدید و دوربین را به حال خود بگذارید و رهایش کنید که کار بسیار راحت می باشد. ولی تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که چند تا فیلم ببینید که در آنها زاویه دوربین و ترکیب بندی تصویر در کل مدت زمان تصویر برداری ثابت باشد ؟

گرچه فیلم هایی استثنا وجود دارند که از این سبک پیروی میکنند،اما قطعا تنها تعداد انگشت شماری فیلم به این سبک موجود می باشد.در تصویر برداری یکی از بهترین روش ها برای جلب توجه تماشاگران، و تاثیر گذاشتن حرفه‌ای به فیلمی که تصویر برداری می کنید، ثبت یک صحنه در ترکیب بندی‌های متفاوت می باشد.

تعریف نمای کلوزآپ

زاویه کلوزآپ در فیلمبردارینمای کلوزآپ نمایی می باشد که از فاصله‌ی نزدیک از یک سوژه‌ی انسانی یا غیرانسانی تصویر برداری میشود و جزئیات زیادی در آن نمایان می باشد.قاب بندی این نما در هم ‌فشرده می باشد و بیشتر برای در قاب گرفتن صورت شخصیت ها در فیلم استفاده می‌شود تا چهره‌ی او تمام قاب تصویر را بگیرد و صحنه را تحت‌الشعاع قرار دهد.

زاویه باز در فیلمبرداری تصویر برداری با دوربین‌های dslr

همین دلیل باعث می شود که تصویر برداری با دوربین‌های dslr با استفاده از لنزهای زوم بسیار ارزان قیمت و مناسب است. با کمک از این لنزها می‌توانید هم سکانس‌های واید را ضبط کنید و هم میتوانید با زوم کردن لنز، اقدام به تصویربرداری کلوز آپ کنید تا جزئیات آنچه که از آن فیلم ضبط میکنید را برجسته تر سازید. و شما بعد از گرفتن این تصاویر می توانید با جابجایی بین برش‌های فیلم، توجه همه علاقمندان فیلم را بیشتر به فیلم خود جلب نمایید.

فرمت کردن کارت حافظه در کامپیوتر و دوربین
این مقاله را بخوانید

زاویه باز در فیلمبرداریشما اگر یک فیلم ۳۰ ثانیه‌ای با نمایی ثابت و بدون هیچ برش و جابجایی تصویر را برای بیننده بگذارید، بیننده پس از گذشت چند ثانیه احساس خستگی می‌کند. ولی اگر بین ترکیب بندی‌های مختلف جابجا شوید، میزان علاقه و توجه ببنندگان فیلم، به اوج خود خواهد رسید.همین دلیل باعث شد که زاویه باز و کلوزآپ در تصویر برداری معنا بگیرد و شما هم با همین روش می توانید از برخی از قسمت‌های فیلمبرداری شده پریده و بر روی قسمت های جذاب تر آن تمرکز کنید.

نکته : توجه داشته باشید که در این حالت، باید صحنه ای گه تصویر برداری کردید مشابه با قبلی به نظر برسد و جریان فیلم حفظ شود.