آموزش کار با سافت باکس

اموزش کار با سافت باکس 

ما قصد داریم تا امروز در این مطالب آموزش کار با سافت باکس را به شما ارائه دهیم سافت باکس (Softbox) یک ابزار اصلاح کننده نور حصار مانند است که منبع نور را از همه طرف احاطه می کند و نور را به بیرون پخش می کند. سافت باکس، نور را به صورت نرم و ملایم ارائه می کند. اگر به درستی از آن استفاده شود، سایه های خشن و تیز را کاهش می دهد.

چرا برخی عکاسان از سافت باکس استفاده می کنند؟

بیشتر کاربران حرفه ای از سافت باکس ها استفاده می کنند. ولی حالا برای چه دلیلی؟

 دلیل ان سازگاری آنها است. برای تامین نور نرم در سبک های مختلف عکاسی، هیچ چیزی مانند سافت باکس نیست. حتی هنگامی که  از سافت باکس ها به عنوان منبع نور اصلی استفاده نمی شود، آنها نقش اساسی در عکاسی دارند، مثلا از آنها برای استفاده به عنوان نور کمکی، و روشنایی حاشیه های تصاویر استفاده می شود. تصور دنیای عکاسی بدون آنها دشوار است.

سافت باکس ها در کجاها مورد استفاده قرار می گیرند؟

تقریبا در هر جایی. یکی از بهترین موارد استفاده سافت باکس ها، به ویژه سافت باکس های مربعی شکل، شبیه سازی نور نرمی است که از پنجره های شمالی به داخل می تابند. اولین عکاسان، زیبایی نور شمالی را پیدا کردند. از سال ۱۸۵۰ تا سال ۱۹۳۰ تقریبا در هر آتلیه عکاسی یک اتاق با یک پنجره بزرگ برای عکاسی پرتره وجود داشت.

چه زمانی بهتر است از سافت باکس عکاسی استفاده کنیم؟

هر موقعی  که بتوان با استفاده از نور نرم (نسبت به نور خشن و تیز) یک عکس بهتر گرفت، این امکان را دارد تا از سافت باکس استفاده کرد. نمونه های بسیار زیادی برای این مورد هست، مثال هایی مانند عکس پرتره، عکس های مراسم عروسی، عکاسی از محصول و تقریبا هر موقعیت عکاسی دیگری که سوژه های انسانی در آن هست.

چرا باید از فیلتر یو وی استفاده کنیم؟
این مقاله را بخوانید

آموزش کار با سافت باکس

انواع سافت باکس

سافت باکس هایی که  امروزی از مواد سبک ساخته شده اند و به راحتی قابل حمل هستند.

سافت باکس ها در سایزها و شکل های مختلفی به بازار ارائه می شوند. شکل یک سافت باکس می تواند مستطیلی، هشت ضلعی و یا مربع باشد

کاربرد سافت باکس

اغلب به طور معمول از سافت باکس به دو روش می توان استفاده کرد: ۱- به عنوان منبع نور اصلی ۲- به عنوان یک نور ثانویه و کمکی برای پایین اوردن کنتراست.

هر چند هر نوع منبع نوری را می توان به عنوان منبع نور اصلی یا منبع نور کمکی بهره گرفت ، اگر از نور تند و خشن به عنوان نور کمکی استفاده کنیم، به نتیجه های خوبی نمی رسیم. از طرف دیگر، سافت باکس ها جهت استفاده به عنوان نور ثانویه و کمکی عالی هستند، زیرا آنها سایه های خشن و تیز را در عکس های شما حذف می کنند.

 ما تابش نور مستقیم فلاش (نور تند و خشن) و استفاده از یک سافت باکس به عنوان نور کمکی در زیر نور آفتاب را با هم مقایسه کرده ایم. در هر دو عکسی که با استفاده از نور کمکی فلاش و سافت باکس فلاش گرفته شده است، فلاش را بالای دوربین قرار داده ایم، به همان طریقی که در عکاسی از رویدادها دوربین را با دست نگه می داریم و عکس می گیریم.

خورشید تقریبا به طور مستقیم از بالای سر سوژه تابیده است، که یکی از بدترین شرایط ممکن برای تابش نور طبیعی است. تابش مستقیم نور فلاش، یک سایه غیر جذاب و نه چندان خوشایند را زیر چانه شخص خلق کرده است و عکس ضعیفی به دست آمده است.

راهنمای خرید دوربین نیکون
این مقاله را بخوانید

به این نیز دقت کنید که هنگامی که از سافت باکس به عنوان یک نور کمکی طبیعی استفاده می کنیم، نورهای تند و تیز در تصویر کم می شود و همینطور چین و چروک های اطراف چشم سوژه را هم می پوشاند (چین و چروک های اطراف چشم اغلب در نورهای درخشان فضای باز در طراف چشم فرد به وجود می آیند).