آموزش عکاسی مستند

عکاسی مستند توانایی ایجاد عکسی است که به حالت کاملا دقیقی سوژه خودش را نشان می‌دهد. ولی خود عکاسی مستند پیچیده‌تر از چیزی است که شما بتوانید فقط با شنیدن تعریف آن متوجه شوید.در آموزش عکاسی مستند عکاسان باید مانند عکاس‌های خبری دنیا و اتفاقات روزانه را همان طور که در واقعیت است و بدون صحنه‌ سازی، ویرایش یا کنترل صحنه به تصویر بکشند.

اصل حقیقت را به تصویر بکشید

 فقط بودن در خانه سوژه و دیدن محیط زندگی او موجب نمی‌شود تا شما وارد روح و قلب سوژه شوید. اگر سوژه به شما نزدیک است (مانند یکی از اعضای خانواده) از خودتان بپرسید که کدام یک از ویژگی‌های او را می‌خواهید به تصویر بکشید؟ هوش، آرامش، شوخ طبعی و… چیزهایی هستند که می‌توانند در عکس‌های شما به شدت مشخص باشند. به این فکر کنید. آیا در مورد آن‌ها چیز منحصر به فردی وجود دارد؟ شما چطور می‌توانید این موضوع را به تصویر بکشید؟

جزئیات را فراموش نکنید

هنگامی که از یک نفر با انگیزه مستند عکاسی می‌کنید، مطمئن شوید به سه نمای کلی، فاصله متوسط و کلوزآپ فکر می‌کنید. منظورم این است که باید به برخی چیزها نزدیک شوید و نباید در تمام عکس‌ها فقط صورت یا تمام بدن سوژه را به تصویر بکشید. جزئیاتی مانند روشی که قاشق را در دست می‌گیرند، می‌تواند بسیار در عکس تاثیر گذار باشد.

شروع کردن عکاسی مستند به علاقه ی انسان برای تاثیر گذاشتن روی تغییرات اجتماعی بر می‌گردد. بعضی از اولین نمونه‌های عکاسی مستند به خوبی این علاقه را نشان می‌دهند. در اوایل قرن ۲۰ میلادی جوزف ریس از عکس‌ها برای شروع اصلاحات در زاغه‌نشین‌های نیویورک استفاده کرد. در دهه ۳۰ میلادی نیز دوروتی لنگ عکس‌هایی گرفت که داستان رکود اقتصادی بزرگ آمریکا را نشان می‌داد (عکس‌های محبوبی مانند مادر مهاجر).عکاسی فرانسوی هنری کارتیه برسون با کتاب معروف خودش «لحظه‌ی قاطعانه» کمک کرد عکاسی مستند واقع‌گرایانه شکل بگیرد.

ایده‌های عکاسی منظره در قرنطینه
این مقاله را بخوانید

در ابتدای شروع کردن عکس برداری مستند، داشتن اطلاعات و اگاهی از اصول اولیه عکاسی می‌تواند نقطه شروع خوبی باشد ولی برای اغاز کردن عکاسی مستند حتما شما نباید یک عکاس حرفه‌ای باشید. عکاس‌های آماتور و مبتدی هم می‌توانند از تجربیات عکاسی مستند برای یادگیری هنر عکاسی استفاده کنند.

آموزش عکاسی مستند

مهارت‌های اجتماعی خودتان را بالا ببرید

مهارت‌های فنی عکاسی فقط یک نقش پشتیبان در عکاسی مستند دارند و مهم‌تر از مهارت‌های فنی مهارت‌های اجتماعی است که هیچ ارتباطی با دوربین ندارند. خیلی از کارهایی که برای عکاسی مستند باید انجام دهیم در حالی انجام می‌شوند که هنوز دوربین را بیرون نیاورده‌ایم. عکاسی مستند اکثرا درباره ی صحبت کردن، یاد گرفتن، تحقیق و درک چیزهایی است که در اطراف شما در حال رخ دادن است.

 کنجکاوی کنید

شما در عکاسی مستند میتوانید به دنبال سوژه ای که دوس دارید بپردازید و ان را درک می‌کنید. همچنین می‌تواند روشی برای انتقال رویدادهای تاریخی یا یک پیام به تمام دنیا باشد. یک عکاس خبری و مستند به نام اد کاشی از عکاسی برای نشان دادن واقعیات و چالش‌های پیر شدن در فرهنگ آمریکایی استفاده کرده است.

همچنین او از عکاسی برای ثبت زندگی خودش به همراه پدر زن پیرش استفاده کرده است. از همین روی مجموعه آثار او در عین حال که جهانی هستند، خیلی خیلی صمیمی نیز هستند. برای اد، مهم‌ترین مهارتی که باعث خلق این عکس‌ها شده است، کنجکاوی وی بوده است. علاقه شخصی او به مشاهده و درک بهتر دنیای اطراف به او این اجازه را داده است که چنین آثار تکان‌دهنده‌ای خلق کند.

آموزش عکاسی ماکرو
این مقاله را بخوانید

طبیعی عکاسی کنید

شما برای عکاسی مستند باید به صورت روزمره داخل زندگی سوژه باشید، ساعت های طولانی را با او صحبت کنید، به قصه‌های او گوش دهید، چیزی که به صورت طبیعی رخ می‌دهد را به تصویر بکشید. شما نباید چیزی که ارتباطی با سوژه ندارد را به تصویر بکشید. ولی میتوانید در کنار او باشید و لحظاتی که خیلی مهم هستند را به تصویر بکشید.